Zakup mieszkania

Dziś uwagę skupimy na zakupie mieszkania. Jest to zagadnienie - z pewnością ciekawe dla studentów (decydują się na własne lokum, aby dodatkowo czerpać zyski z wynajmu kolegom lub odsprzedaży mieszkania po zakończeniu edukacji), młodych małżeństw (pragnących funkcjonować bez czujnego oka teściów) , osób starszych (które doceniają egzystencję pozbawioną trosk o opał, serwis instalacji, itd.), czy też dla inwestujących swój kapitał w cos trwałego dającego jakiś zysk(zachęceni przez analizy ekonomiczne). Kupno mieszkania, jak każda ważna decyzja, powinno być dobrze przemyślane i przygotowane - warto więc określić:

1. Czas darowany na poszukiwanie i wprowadzenie się do swojego lokum. Przy zakupie od dewelopera trzeba liczyć się z odłożeniem momentu wprowadzenia, bowiem mieszkania są sprzedawane już od etapu "dziury w ziemi" (poza okazjami, gdy zostaje jakieś ostatnie mieszkanie niesprzedane). Czas ten może się skróć znacznie (max do pół roku) przy decyzji zakupu na rynku wtórnym, tj. mieszkania używanego. Pamiętajmy, iż szybkie decyzje nie sprzyjają racjonalnemu wyborowi i uzyskaniu najniższej ceny. Przyspieszyć znalezienie dla siebie mieszkania pomoże nam Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami, dysponujący bogatą bazą mieszkań, zwłaszcza "na wyłączność", co oznacza, że nie są nigdzie indziej ogłaszane, a jednocześnie zwykle są "lepsze"

2. Kwota przeznaczona na zakup mieszkania. Czasami jest to wybór między "gorszym" mieszkaniem, ale za własne fundusze a mieszkaniem spełniającym wszystkie wymarzone warunki, ale z pomocą kredytu (który generuje dodatkowe koszty). Trzeba rozważyć co jest dla nas ważniejsze.

3. Najważniejsze cechy mieszkania. Dobrze, by je wypisać, aby nie stracić priorytetów ulegając emocjom przy wyborze między kilkoma dobrymi propozycjami, np.* lokalizacja (to nie tylko miasto, dzielnica, ulica, to też bliskość środków komunikacji);
*okolica (zieleń, infrastruktura, bezpieczeństwo);
*położenie mieszkania (gdzie wychodzą okna-na ciche podwórko, ruchliwą ulicę, czy okna drugiego bloku?);
*rozkład mieszkania (przechodnie pomieszczenia, widna kuchnia, balkon, loggia);
*piętro (partery i najwyższe mieszkania uchodzą za mniej bezpieczne; brak windy w 5 piętr budynku czy wysokie usytuowanie przy awarii windy jest kłopotliwe; powodzeniem cieszą się 1-3piętro);
*wysokość czynszu i innych opłat (koszt utrzymania bywa różny przy takich samych metrażach);
*forma własności (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, pełna własność z udziałem w gruncie).
Wymienione cechy powinny wpływać na podwyższenie lub obniżenie wartości mieszkania. Decydując się na kompromis warto "wypomnieć" te cechy sprzedającemu, aby negocjować cenę. Pozdrawiam życząc trafnego wyboru wymarzonego miejsca.
Katarzyna Paplińska