Weryfikacja stanu prawnego

Kontynuujemy dzisiaj temat zakupu mieszkania. Wyjaśniłam już Państwu na co zwrócić uwagę przy wyborze i negocjacji ceny wymarzonego gniazda. Dobrze byłoby jeszcze sprawdzić stan prawny nieruchomości. Nie można się bowiem opierać tylko na własnym wrażeniu co do uczciwości sprzedającego czy też co do urody mieszkania i jego okolic. Można poprosić by właściciel uzyskał i/lub pokazał nam (i tak do zawarcia umowy przeniesienia własności będzie musiał zebrać pewne dokumenty):
*wypis aktu notarialnego lub inny dokument potwierdzający prawo sprzedającego do przedmiotowego lokalu mieszkalnego (porównać wtedy możemy te dane np. z danymi z dowodu osobistego sprzedającego; dowiemy się też czy zbywający jest właścicielem czy współwłaścicielem);

*numer księgi wieczystej - aby sprawdzić dane z KW nie trzeba już udawać się osobiście do sądu, wystarczy uczynić to pod adresem: ekw.ms.gov.pl (uwaga, nie piszemy "www"); z KW uzyskamy m.in. następujące dane: Oznaczenie KW, kto ją wydał, kiedy została założona; Oznaczenie nieruchomości, opis lokalu, jego przeznaczenie, obszar (tj. ile mkw ma mieszkanie, zważywszy, że za mkw mieszkania można zapłacić 3-6tyś. Zł, to każda "pomyłka" sprzedającego w podawaniu metrażu może mieć konkretne przełożenie na finanse); w dziale II -"własność" znajdziemy informacje o właścicielu (tu też może być napisane, iż właściciel jest we wspólności ustawowej małżeńskiej, jaka jest podstawa nabycia); proszę koniecznie zajrzeć do działu III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" (ciążą one na mieszkaniu i najczęściej na każdorazowym właścicielu nieruchomości, którym mogą się Państwo stać); na koncu znajdą się w KW "Wnioski i podstawy wpisów w KW"

*zaświadczenie ze Spódzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej - dotyczące zadłużeń i zobowiązań wobec nich
*być może będzie miał sprzedający zgodę małżonka na sprzedaż lokalu mieszkalnego w formie wypisu z aktu notarialnego, ewentualnie inne dokumenty na temat sprzedawanego mieszkania.

Jeśli ktoś z Państwa nie ma przyjaciół prawników a czuje, że przejrzenie, porównanie dokumentacji nie wiele by mówiło, to radziłabym jednak skorzystać w zakupie swojego lokum- z pomocy Pośrednika w obrocie nieruchomościami . Nabycie prawa własności to poważna decyzja finansowa, lepiej - nawet za opłatą - zapewnić tej transakcji i sobie -poczucie bezpieczeństwa. Tego Państwu życzę.