Podsumowanie zagadnienia zakupu mieszkania, wydanie nieruchomości

Wraz z dzisiejszym artykułem zakończymy analizę zagadnienia zakupu/sprzedaży mieszkania. W naszym jesiennym cyklu podpowiadałam Państwu:
-gdzie szukać nieruchomości do kupienia (samodzielne poszukiwania w Internecie, prasie lokalnej lub interesującej nas okolicy oraz w ofercie znanych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami)
-czym kierować się w wyborze mieszkania i negocjacji ceny(czas darowany na poszukiwanie i wprowadzenie się do swojego lokum, kwota przeznaczona na zakup, najważniejsze dla nas cechy mieszkania np. lokalizacja, okolica, piętro i położenie mieszkania w budynku, rozkład pomieszczeń w mieszkaniu, wysokość czynszu i innych opłat, forma własności) forma własności Własność. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
-jakie dokumenty będą stanowić podstawę weryfikacji sytuacji prawnej mieszkania (np. dokument potwierdzający prawo sprzedającego do przedmiotowego lokalu mieszkalnego-akt notarialny, numer księgi wieczystej, zaświadczenie ze Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej ) oraz gdzie sprawdzić sytuację prawną mieszkania (np. ekw.ms.gov.pl)
- jakie czynności wykonuje się w momencie przeniesienia własności w kancelarii notarialnej (należy uprzednio zdecydować czy dokonamy tego jedno czy dwuetapowo tj. z umową przedwstępną)

Do tych treści dodałabym jeszcze kilka rad. Niekiedy ważne ustalenia pomiędzy sprzedającym a kupującym dokonują się podczas oglądania mieszkania albo w trakcie rozmowy telefonicznej - można (dla uniknięcia niechcianych zmiany np. ceny, terminu transakcji) spisać je w formie Protokołu Uzgodnień Warunków Przyszłej Transakcji.
Kupujący powinien mieć również świadomość, że prócz ceny za mieszkanie należy zgromadzić środki finansowe na dodatkowe koszty transakcji (np.podatek od czynności cywilnoprawnych, taksa notarialna, VAT od taksy, wynagrodzenie za czynności pośrednika, VAT od tych czynności, łącznie trzeba dodać do 5-6% wartości mieszkania).

Natomiast po zakończeniu formalności związanych ze sprzedażą i regulacjami finansowymi powinno nastąpić Wydanie Nieruchomości, a więc nie tylko przekazanie kompletów kluczy "z ręki do ręki", ale też przejście do mieszkania, wypełnienie tam Protokołu Przekazania Lokalu (najważniejsze w jego treści jest spisanie rodzaju oraz stanu Liczników, ewentualnie elementów wyposażenia), następnie przejście Stron do Zakładu Energetycznego, Gazowni, ewent. Innych dostawców (trzeba mieć ze sobą Protokół Przekazania oraz Akt Notarialny) aby Sprzedający rozwiązał umowy o dostarczenie mediów a Kupujący je zawarł.
Powinni też Państwo po lekturze tych treści odróżnić księgę wieczystą, akt notarialny, umowę przedwstępną, własność od mieszkania własnościowego spółdzielczego czy też zadatek od zaliczki. Zachęcam dla powtórzenia tych wiadomości - zwłaszcza jeśli są Państwo na progu sprzedaży lub zakupu mieszkania - by wejść na: WWW.ad-rem.lublin.pl/artykuły i porady.
Życzę danych transakcji
Katarzyna Paplińska/AD REM NIERUCHOMOŚCI