Rozeznanie przed zakupem działki budowlanej

Dziś nasze rady przydadzą się szczególnie osobom planującym kupić działkę. Zakładam iż byłaby to działka pod budowę domu. Proces zakupu i budowy uchodzi za trudny i z tego względu wielu inwestorów od razu decyduje się na zakup domu używanego lub od dewelopera. Nie trzeba się zrażać, nie trzeba rezygnować z marzeń. Ale należy się przygotować. Bez względu na to czy planują Państwo sami znaleźć działkę czy też z pomocą Pośrednika w obrocie nieruchomościami warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  1. Jakie będzie przeznaczenie domu? - Dla ilu i jakich mieszkańców (nie zapomnijmy o zwierzętach, zwłaszcza dużych psach,..), w jakim wieku?- jeśli np. dla osób starszych - poleca się zazwyczaj domy parterowe wymagające większej parceli; - Dom całoroczny czy letniskowy?
  2. Czy planujemy budowę jak najszybciej, czy też za jakiś czas? - jeśli sytuacja (np.powiększająca się rodzina) nas zmusza do prędkich działań - proponuję zawęzić poszukiwania do działek budowlanych, nie wymagających wyprostowywania sytuacji prawnej, budowy drogi, dociągania mediów z dalekich miejsc; ze świadomością, iż takie nieruchomości są nieco droższe.
  3. Jaka lokalizacja? Czy ważna jest dla Państwa odległość od przychodni, sklepów, innych domów, od ulicy, od przystanku? Co jest priorytetem: sprawne dostanie się do miejsca pracy, rozwiezienie dzieci do przedszkola, szkoły itp. korzystanie z zalet miasta czy sielska cisza i spokój - tu chciałabym też przestrzec przed uleganiem urokowi wsi, niejednokrotnie malownicza latem ścieżka - zimą jest nie do przebycia, górka -do pokonania autem z łańcuchami na kołach, a od lasu czy stawu cisną się do do domu owady. Jakkolwiek lokalizacja to bardzo ważny czynnik, który może przeważyć inne parametry wyboru.
Po tej wstępnej analizie można wybrać się na wycieczki w wymarzony teren, pytać sąsiadów, przysłowiowego "chłopa z rowerem" - "a czyje to?", "może sprzedaje?" Nieraz są wbite kijki z kartką w folii "sprzedam, Tel.." Z racji swej profesji to zadanie powierzyłabym w całości (zawierając umowę z klauzulą wyłączności) lub częściowo (umowę tzw otwartą) Pracownikom Biura Obrotu Nieruchomościami. Wybierając Biuro warto kierować się jego doświadczeniem, liczbą ofert w bazie danych (do sprawdzenia na portalach np. Gratka, Otodom, Tryder), widocznością w terenie (banery, ogłoszenia) oraz rzetelnością (ustawa o Gospodarce Nieruchomościami oraz Kodeks Cywilny obligują pośredników do wykonywania pracy za zapłatę, jeśli spotkacie się Państwo z zachętą typu "kupujący nie płaci prowizji" - bez określenia kto więc ją płaci- można być pewnym, iż kryje się za tym nieuczciwy pośrednik!).

W tym momencie nastąpi żmudna, lecz ważna praca: telefony, rozmowy, spotkania z właścicielami działek.

Do obejrzenia znajdzie się z pewnością kilka, nawet kilkanaście parceli, aby swoje przemyślenia poukładać i podjąć trafną decyzję proszę skorzystać z poniższego wzoru tabeli. Nie można zbyt długo prowadzić tego rankingu, aby nie ubiegli Państwa inni Poszukiwacze.

Działka - adres Kontakt do właścieciela, pośrednika Ważne dla mnie parametry działki Ocena moja Ocena partnera, żony, innej osoby Inne uwagi, wrażenia
       


Proszę sobie określić termin znalezienia odpowiedniej nieruchomości.

Za tydzień będziemy kontynuować temat zakupu działki. Spodziewać się mogą Państwo garści definicji, bowiem finalizując transakcję pośrednicy, notariusze i inne osoby pomagające w tym procesie - posługują się nieraz odmiennym słownictwem niż, te, które używamy na co dzień. Życzę powodzenia i zapraszam do skorzystania ze strony: www.ad-rem.lublin.pl

Katarzyna Paplińska